Hakkımda

Prof. Dr. Ömer ŞENORMANCI

Ömer Şenormancı, İstanbul doğumludur. Bursa Fen Lisesi’ni bitirmiş, ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 2005 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanı almıştır. Psikiyatri uzmanlık eğitimini 2005-2010 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır.

2011-2013 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman doktor olarak görev yapmıştır. Bu süre içerinde Türkiye’de ilk defa internet bağımlılığını içerecek şekilde kurulmuş olan davranışsal bağımlılıklar (kumar oynama bozukluğu vs.) tedavi polikliniğini kurmuş ve burada çalışmıştır. Ayrıca Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri sorumlusu olmuştur.
2013-2016 yılları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda yardımcı doçent doktor olarak çalışmıştır.

2014 yılında YÖK bursu ile öğretim üyesi ve araştırmacı yetiştirmesi kapsamında Mayo Clinic Health System Senior Behavioral Center’de çalışarak oradaki psikiyatrist akademisyenlerle Türkiye ve ABD ortaklığında bilimsel çalışmalarda yer almıştır. 2016 yılında doçent olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas EAH Dörtçelik Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştır.

2017 yılında Dörtçelik Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM (Alkol ve Madde Tedavi Merkezi) Kliniği’ni kurmuştur. 2022 yılında İstanbul Beykent Üniversitesi psikoloji bölümüne profesör olarak atanmış ve 2024 mart ayına kadar öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Prof. Dr. Ömer Şenormancı’nın üst düzey bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, TÜBİTAK ve üniversitelerin bilimsel araştırma proje birimleri tarafından desteklenmiş bilimsel projeleri ve akademik yayınlarından ötürü bilimsel kuruluşlar tarafından verilmiş ödülleri bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde editörlük yapmıştır, yurt içi ve yurtdışında yayınlanmış kitaplarda bölüm yazarlığı mevcuttur.

“Bilişsel davranışçı terapist” yeterliliğini “European Association for Behavioural and Cognitive Therapy” tarafından standartları belirlenmiş eğitimleri tamamlayarak kazanmıştır. Ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda özellikle bilişsel davranışçı terapi alanında olmak üzere çok sayıda konuşması vardır. Editörlüğünü yaptığı “Cognitive Behavioral Therapy and Clinical Applications” adlı kitapta olgu örnekleri ile yeni bilişsel davranışçı terapi teknikleri tanıtılmaktadır; kitap yayımlandıktan sonraki ilk 3 sene içerisinde internet üzerinden 21 bin defa indirilmiştir.
Halen özel muayenehanesinde hasta kabul etmekte ve ruh sağlığı çalışanlarına eğitimler vermektedir.